Aktuální aktivity "dramaťáku"

Žáci LDO naší ZUŠ nadchli porotu krajské divadelní přehlídky

V pátek 15. března se v Kojetíně konala krajská přehlídka divadelních souborů nejen ze Zlínského kraje. Inscenace Dobrodružství Toma Sawyera (s Divadlem Brod) nadchla odbornou porotu zejména z bezprostředních výkonů našich mladých herců. Tobiáš Soukeník a Kryštof Švehlík si pak přivezli cenu na hereckou souhru.

 

Napsali o nás:

RECENZOR aneb Včera jsme viděli

Dobrodružství Toma Sawyera

Soubor: Divadlo Brod Uherský Brod

Autor: Mark Twain

Režie: Roman Švehlík

Divadlo Brod Uherský Brod přivezlo po monodramatu César a Drana (které se  v loňském roce stalo vítězem Divadelního Kojetína a putovalo na Divadelní Piknik do Volyně) „příběh pro poškoláky" Dobrodružství Toma Sawyera na motivy románu pro mládež Marka Twaina, jehož vynikající dramatizaci pořídil šéf brodského souboru a zároveň režisér kusu Roman Švehlík. Oproti líbeznému filmu Páni kluci, jenž je asi v našich končinách nejznámějším, byť počeštělým zpracováním této látky, si dramatizátor vybral drastičtější motivy a skloubil je do lehce temnějšího příběhu: po prvním vstupu tety Polly, drsné „fackovací" konfrontaci Toma s klukem, scéně výprasku ve škole a notoricky známé scéně s natíráním plotu jsme svědky půlnoční cesty Toma s Huckem a mrtvou kočkou na hřbitov, kde se nachomýtnou k vraždě doktora Robinsona a vzápětí jsou postaveni před velmi „nedětské" dilema: riskovat vlastní život udáním skutečného vraha, nebo zůstat v bezpečí a nechat odsoudit nevinného? Situaci řeší útěkem ala hra na piráty, k němuž se přidá Ben potrestaný matkou za vypití smetany, vracejí se na vlastní pohřeb, neboť byli mezitím prohlášeni za utonulé, kriminální část zápletky vyřeší přes Tomovu kamarádku Becky, jež je náhodou dcerou nového sudího, a s kooptovaným černochem Jimem, nenažraným Benem, uličnickým Huckem a něžně ráznou Becky vzniká pod Tomovým vedením slibná, genderově i rasově vyvážená partička :-), která se vzápětí odebere do cirkusu provětrat tygry... Inscenace funguje velmi dynamicky - dobře vybraná ragtimová hudba rytmizuje jednotlivé výstupy a udává jejich tempo, pracuje se s rychlými změnami a téměř filmovým střihem, některé výstupy mají charakter takřka němé grotesky. Scéna je dobře vymyšlená, funkční a dynamice inscenace nakloněná: ze dvou praktikáblů, šesti panelů a horizontu, někdy doplněných látkovým plotem, minikatedrou, křížem lze rychle postavit školu, hřbitov, ostrov či dokonce vor; hraje se i v „podjeviští", kudy teče řeka Mississippi, ve které se tu a tam někdo topí, tu a tam po ní projede parník, tu a tam se objeví rozličná zvířena, od ryb po želvu a mořského koníka, všechny je „vodí" dívka na pennyboardu... :-)

... a podobnými nápady inscenace přímo hýří. Její hlavní devizou jsou ale herecké výkony zejména mladší části souboru, Tobiáše Soukeníka v roli Toma, Kryštofa Švehlíka v roli Huckelberryho, Tomáše Kreisla v roli Bena a Patricie Guričové v roli Becky; jejich spontaneita a zároveň přesnost při tvorbě postavy, schopnost vést dialog a poslouchat se i fyzicky reagovat jeden na druhého je respektuhodná.

A tak většina chyb, které jsme ve výstavbě velmi sofistikovaného tvaru s hodinovou stopáží odhalili, spadá na vrub menšího hracího prostoru, než na jaký je soubor zvyklý, a problémů technického rázu; projevovalo se to v nečitelnosti přechodů od přestaveb k příběhu a tu a tam nepřesnou rytmizací (i když bylo zákulisí zjevně dobře organizováno, několikrát se zadrhlo). Přesto jsou Dobrodružství Toma Sawyera divadla Brod příjemnou a zábavnou podívanou nejen pro mladé - a také nejen pro kluky.        

 

Petra Richter Kohutová

  Tom

Tom 2